Naturskoldag

Fyrona och treorna åkte med en beställd buss till Ingå, Kopparnäs. Sen när vi kom så lekte vi alla tillsammans en lek och sen gick vi i skilda grupper. Fyrorna for till stranden och sökte på  insekter. Vi använde luppar att se insekterna bättre. När vi hade tittat färdigt så åt vi mellanmål med treorna. Och efter det så gick vi in i skogen. Vi lekte  naturstafett att man skulle känna igen olika växter man lekte det så att en lärare sa en växtart och sen skulle man ta det rätta växtarten och springa runt ringen och den som kom först fick ett poäng. Efter det så gjorde vi i par  små vägar till insekter av rep och olika naturmaterial. Efteråt så gick vi till bussen och vänta på treona i bussen och sen kom vi till skolan och vi var i bussen ungefär en timme. Och när vi kom till skolan så gick vi hem.